A pandémiás időkben folytatott lassú utazásom részeként 2021-ben laktam Egerben is. A Maklári hóstyában vettem ki egy hónapra egy apartmant.
A hóstyák Eger városrészei, a szó a németből ered, és a Nyesten elég jó leírást adnak a név eredetéről. Ennek értelmében a hóstya nem a Hoch-, hanem a Hofstadt lefolyománya, ilyen értelemben tehát nem fölsővárosi, hanem udvarházlakó lettem, mondhatni, udvaronc… sag schon!
A maklári elnevezés meg egy közeli település nevéből jön, az oda vezető út környékén van a Maklári hóstya. Makláron valahogy sosem jártam, pedig majdnem a szomszéd falu, tizenpár kilométerre Egertől délre. A Maklár név eredetéről nagyjából annyit tudunk, hogy az első írásos alakja Moklar volt, amely feltehetően a csagatáj eredetű maq (dicséret) és a többes számot jelző -lar utótagból ered. A csagatájt mindenki keresse ki egyedül.
Hanem! The maklári rétes is a thing!
Vajon miért van az, hogy a Google érdemben nulla találatot ad ki a maklári rétesre? Ennyire titkos a recept? Miközben Egerben, a környékbeli utcákban folyvást szembejött velem a kiírás: MAKLÁRI RÉTES KAPHATÓ!
Ez csak azt jelentheti, hogy valami unikális helyi gasztronetovábbról van szó, ahogy Gyulakeszi 30 kilométeres körzetében köztudomású, hova kell menni velős pirítósért, vagy ahogy egy szombathelyinek a világ túlvégén se ejtheted ki a szádon azt, hogy toronyi kenyér, anélkül, hogy össszefutna a nyál a szájában… ilyesmit gyanítottam én a maklári rétesről.
És nem tévedtem. A receptre azért nincs találat, mert nem egy konkrét ételt jelöl a megnevezés. Van meggyes, túrós, mákos… A meggyes meg a túrós tesztelése után elmondhatom, helye van az elismerő csettintésnek, ezek bizony nagyon durván finom és nagymama sütötte jellegű dolgok.
Ki ne hagyjátok, ha Egerben jártok! Vagy Makláron.